Vysoká vlhkost v bytě a s ní související vznik plísně představují problém pro velkou část domácností. Zvláště starší domy a byty jsou ke vzniku plísně více náchylné, kromě toho ovlivňuje míru vlhkosti i užívání bytu a naše zvyky.
Začneme od začátku, optimální vlhkost v bytě se pohybuje mezi 40 % a 60 %, pokud máte podezření, že je u Vás v domácnosti příliš vlhko, doporučujeme koupi vlhkoměru a její sledování. V ideálním případě se chováme tak, aby plíseň v bytě vůbec nevznikla. Nejzákladnějším bodem prevence je větrání, a to správné větrání! To znamená několikrát denně otevřít všechna a okna a dveře tak, aby vzduch mohl proudit, takovéto větrání nemusí trvat déle než 3 minuty, ale prokáže Vám velkou službu.
Dalším preventivním opatřením je správný způsob vytápění. Alespoň minimálně byste měli vytápět všechny místnosti v domě „tzv. temperovat“ a to i přesto, že je vůbec nevyužíváte. Ve studených místnostech kondenzuje vzduch, to přináší vlhkost a tedy i potenciální plíseň. Toto riziko dále zvyšujete, přetápíte-li některou místnost až příliš a ostatní jen velmi málo.
Pokud Vaše domácnost problémy s plísněmi netrpí, pravděpodobně Vám stačí využívat výše zmíněná preventivní opatření, pokud ale nepatří mezi ty „bezproblémové“, jsou zde i další způsoby. Zamyslete se už při rozmisťování nábytku, vestavěné skříně, nábytek přistavený těsně ke stěnám nebo rozmístěný tak, že zabraňuje proudění vzduchu může být velký problém. Přítomnost příliš velkého množství pokojových květin také může zvyšovat vlhkost, ale pozor! Jsou i květiny, které vzdušnou vlhkost pohlcují např. orchideje. Samozřejmostí by mělo být používání digestoře při vaření a větráků v koupelnách apod.
Ve vážnějších případech je dobré zauvažovat a zainvestovat do speciálních barev s protiplísňovými účinky. Používání speciálních odvlhčovačů a v případě, že vlhkostí trpí celý dům pak také o větších zásazích jako je např. sanace.