Nízký a vysoký tarif nebo také denní a noční proud, co jsou zač a opravdu lze při správném využívání výrazně ušetřit? Nízký tarif znamená, že čerpáte elektřinu ve snížené cenové sazbě, vysoký naopak že za plnou cenu.
Označení denní a noční proud se se dnes využívá pouze z tradice, díky moderním technologiím (HDO) nemusíte čekat na nízký proud až do večera, jak tomu bylo dříve. Potřebujete k tomu pouze dvoutarifní sazbu.
Dvoutarifní sazbu může získat každý, kdo využívá elektřinu k ohřívání vody, topení nebo např. nabíjení elektromobilu. Časy spínání pak můžete mít uvedené přímo ve smlouvě nebo je lze najít na internetu o samotné přepínání se pak stará HDO (Hromadné dálkové ovládání) umístěné u vašeho elektroměru.
Otázka, zda se důsledné využívání nízkého tarifu např. pro praní, nabíjení apod. vyplatí je samozřejmě na místě. Vyplatí se domácnostem s vysokou spotřebou a využívajícím energeticky náročné spotřebiče. Naopak pokud spotřebujete elektřiny málo dost pravděpodobně nebudete ani využívat dvoufázový tarif. V případě, že se změnil charakter spotřeby a vy uvažujete o přechodu na dvoutarifní režim, budete při žádosti potřebovat revizní správu o správně nastaveném a velkém rozvaděči.
Kolik vlastně můžete ušetřit? Výše úspory je závislá na Vašem spotřebním chování. Při rozdílu v cenách, který může činit i dvě koruny mezi tarify, se částka pohybuje od několika stovek až tisíc ročně.
TIP: Jak co nejvíce využívat nízký tarif?
Zaměřte se na nastavení spotřebičů, jako je myčka, pračka nebo sušička a využívejte funkci odloženého stratu, aby spotřebič běžel v době nízkého tarifu.